SOŠ Josefa Sousedíka Vsetín získává už druhým rokem nové zkušenosti v oblasti uzavírání smluv Memorand o porozumění. Smlouvy se zahraničními partnery F+U Sachsen gGmbH (Německo) a Tellus Group (Velká Británie) potvrzují, že organizace se vzájemně uznávají a respektují. Obsahy smluv řeší společné kritéria a postupy pro zajištění kvality stáží pro konkrétní obory. Europassy mobility, ECVET i Certifikáty od zahraničních partnerů tvoří Evropskou přidanou hodnotu a přispívají k přenosu uznání znalostí, dovedností a kompetencí získaných v průběhu mobility. Všechna osvědčení o absolvování odborné zahraniční stáže napomáhá stážistům k jejich lepšímu uplatnění na trhu práce nejen v České republice, ale i v rámci celé Evropské unie.
Do německého Chemnitz vycestovalo v říjnu 11 žáků z oboru Mechanik opravář motorových vozidel a 7 žáků oboru Gastronomie. Mechanici opraváři motorových vozidel se naučili seřizovat agregáty pomocí obsluhy diagnostických zařízení. Přidanou hodnotou stáže bylo absolvování kurzu vysokozdvižných vozíků, který vychází ze Zákoníku práce v § 134b, ČSN 26 88 05 - Obsluha vysokozdvižných vozíků. Gastronomové budou pracovali v luxusních hotelech a restauracích přímo v Chemnitz.
Do Anglického Plymouth vycestuje v únoru 2017, 12 studentů oboru Mechanik seřizovač. Tito stážisté se zaměří na obsluhu NC a CNC strojů, budou navrhovat modely v 3D a 2D a následně vyzkouší funkčnost předloh a jejich reálnost.
Rozvoj SOŠ Josefa Sousedíka Vsetín vychází primárně z Evropské internacionalizační strategie pro rok 2016 – 2020. Škola průběžně naplňuje své cíle prostřednictvím akčního plánu pro jednotlivá období.
Vsetín si klade za cíl definovat a podpořit aktivity, které škola realizuje v oblasti mezinárodních vztahů a zahraniční spolupráce. Škola je v této oblasti velmi aktivní a úspěšná již v současnosti a jejím cílem je v mezinárodních aktivitách pokračovat a dále je rozvíjet i do budoucna. V současné době škola úzce spolupracuje s partnerskými školami v Anglii, v Německu, v Rakousku nebo na Slovensku a tato partnerství bude nadále aktivně rozvíjet a navazovat také partnerství nová s dalšími evropskými zeměmi.
učebního oboru Mechanik opravář motorových vozidel je získání mezinárodního řidičského oprávnění Obsluha vysokozdvižných vozíků, dle ČSN 26 88 05 Zákoníku práce v § 134b. Očekáváme, že všechna osvědčení
Do Anglického Plymouth vycestuje na podzim roku 2016 v jednom běhu 12 žáků oboru Mechanik seřizovač, kde se v tréninkovém centru naučí navrhovat součástky za pomocí programovacího softwaru v 2D a 3D zobrazení. Stážisté budou obsluhovat a programovat NC a CNC obráběcí stroje s výsledným zhotovením součástky dle výkresu.
Stáž v Německu F+U Sachsen gGmbH v Chemnitz je plánována na jaro 2017 pro jeden běh, kde vycestuje18 žáků, z toho 12 učňů oboru Mechanik opravář motorových vozidel a 6 žáků Gastronomie. Mechanici opraváři motorových vozidel se naučí seřizovat agregáty pomocí obsluhy diagnostických zařízení, budou zjišťovat závady a kontrolovat technický stav vozidel, seznámí se s funkcí týkající se měření emisních hodnot a komunikací s pamětí závad řídící jednotky motoru. Gastronomové budou pracovat v saských restauracích, naučí se připravovat typické německé pokrmy, poznají nové moderní technologie gastronomického provozu, seznámí se s výrobními postupy tradičních saských jídel, získají praktické poznatky a dovednosti, naučí se komunikovat s odborníky zahraničního provozu.
Účastníci aktivit mobility získají díky zahraniční stáži nové zkušenosti a rozšíří si své obzory v oboru, který studují. Stážisté mohou uplatnit získané znalosti a zkušenosti ještě během svého studia v odborné výuce, na pracovištích odborného výcviku a následně na celoevropském trhu práce.
Všechny projekty mobilit, které škola dosud realizovala, mají pozitivní dopady na místní i regionální úrovni. Na místní úrovni se jejich dopad projevuje zejména ve zvýšení kvality učňovského vzdělání a středoškolského vzdělání s maturitou. Hlavním cílem projektu je zvýšení kompetencí a dovedností žáků, jejich konkurenceschopnost na trhu práce, prevence v nezaměstnanosti absolventů škol, zvýšení šancí pro uplatnění se na evropském trhu práce pomocí ECVET a podpoření motivace žáků ke studiu řemeslných oborů. Operativním cílem žadatele je udržet zájem o řemeslo, zviditelnit, zatraktivnit rukodělné obory, přenést a začlenit odborné poznatky do výuky.
Projekty mobilit SOŠ J. Sousedíka Vsetín mají klíčový a přímý dopad především na samotné absolventy stáží, kteří se díky novým zkušenostem a dovednostem lépe uplatňují ve svých oborech. Díky mobilitám dochází ke zvyšování motivace u žáků učit se a motivace učitelů se dále vzdělávat.
Mgr. Františka Vyškovská
Koordinátorka projektu Erasmus+